Znajduje się tam malownicze pole namiotowe umieszczone w lesie tuż nad brzegiem jeziora Lubie. W trakcie zabawy uczestnicy mogą przemierzać duży, zalesiony obszar, jak i świetnie bawić się w samym obozie, w którym zorganizowane będą liczne atrakcje. Wśród nich przewidziane są turnieje łucznicze, walki na bezpieczną broń, rzutu kłodą.
Pierwszy wieczór będzie poświęcony integracji wewnętrznej plemion. Przez kolejne trzy dni trwała będzie zabawa fabularna. Ostatni dzień przeznaczony jest na wyjazdy uczestników.
Uczestnicy Zlotu zorganizowani są w grupy według przynależności do jednego z plemion. Wśród tych mamy kilka domów elfów, krasnoludy, ludzi z Gondoru oraz Rohanu, a także Siły Ciemności pod postacią bezlitosnych Korsarzy z Umbaru.
Oprócz fabuły głównej, wokół której skoncentrowane są najważniejsze wydarzenia na Zlocie, każde plemię otrzymuje własne zadania, które wpłyną na życie ich ludu i pozwolą wykazać się umiejętnościami odwzorowania świata przedstawionego u Tolkiena. Co ciekawe, pomimo, że zlot koncentruje się na grze fabularnej, to nie jest to typowy LARP, jak ma to miejsce na innych tego typu imprezach. Zlot Arda ogranicza do minimum samą grę, a stawia na zachowania uczestników, ich ubiór i decyzje jakie podejmują. Dzięki temu użytkowanie broni z reguły spychane jest na dalszy plan, choć nie do końca.
Zlot Arda to spotkanie fanów twórczości profesora J.R.R. Tolkiena, które formą przypomina grę terenową. Od ośmiu lat Zlot gromadzi w jednym miejscu osoby, które na kilka dni mogą wcielić się w postacie mieszkańców Śródziemia uwikłanych w politykę Wolnych Plemion oraz Sił Ciemności. Uczestnicy nie wpływają na losy wielkich wojen bezpośrednio. W każdej wielkiej historii na wielkie zwycięstwa sławnych bohaterów składają się wysiłki tysięcy bezimiennych szeregowców. Walczą oni w potyczkach, bitwach, przekazują informacje i zdobywają z pozoru niepotrzebne przedmioty. Każdy z nich jest małą drobinką piasku i być może nie znaczy wiele. Jednak wspólnymi siłami są w stanie przechylić szale zwycięstwa na swoją stronę.