Kolejna edycja ogromnego poznańskiego konwentu. Obowiązokwa pozycja do odwiedzenia!
Informacje Ogólne
Pyrkon jest to ogólnopolski konwent (zjazd miłośników fantastyki) odbywający się corocznie w Poznaniu.
Naszym głównym celem jest propagowanie fantastyki w literaturze, komiksie, filmie oraz w grach: komputerowych, RPG, planszowych, karcianych i bitewnych. Realizujemy go na konwencie poprzez:
– prowadzenie spotkań autorskich z pisarzami fantastyki oraz paneli dyskusyjnych z ich udziałem,
– prelekcje tematyczne związane z wszelkimi dziedzinami fantastyki oraz prelekcje popularnonaukowe powiązane z fantastyką,
– spotkania z wydawcami książek i gier,
– sesje RPG oraz LARPy,
– udostępnienie grier planszowych (tzw. Games Room),
– turnieje gier planszowych, karcianych i bitewnych,
konkursy tematyczne z nagrodami.
Ponadto naszym celem jest integracja fanów i twórców fantastyki (tzw. Fandomu).
Tworząc bogaty program (ponad 300 godzin prelekcji oraz liczne atrakcje ciągłe) realizowany w około 20 salach, staramy się nie dyskryminować żadnej z dziedzin fantastyki, dzięki czemu udało się nam stworzyć konwent, na który przybywają zarówno fani literatury, gier RPG, planszówek czy mangi i anime, niezależnie od wieku.
Kampania reklamowa na szeroką skalę, uwzględniająca m.in. billboardy na terenie całej Polski, pozwala nam dotrzeć do osób, które wcześniej nie uczestniczyły w konwentach. Otwartość organizatorów i uczestników oraz przyjazna atmosfera sprawiają, że Pyrkon jest dobrym konwentem na rozpoczęcie swojej przygody z tego typu festiwalami.
Z roku na rok rośnie zainteresowanie naszym konwentem – ostatnia edycja Pyrkonu zgromadziła ponad 2000 uczestników. Przybywa do nas również coraz więcej gości – pisarzy, rysowników czy publicystów. W roku 2008 gościliśmy 30 „sław”, w tym Jarosława Grzędowicza, Maję Lidię Kossakowską, Marka S.Huberatha, Witolda Jabłońskiego czy Jakuba Ćwieka. Na tym Pyrkonie możecie spodziewać się jeszcze bogatszej puli nazwisk.
Nasze starania zostały docenione w plebiscycie organizowanym przez Informator Konwentowy. Pyrkon 2006 zajął w sezonie Zima 2005/2006 drugie miejsce w kategoriach: Najlepszy Konwent Sezonu oraz Najlepszy Konwent Sezonu – wybór konwentowiczów, natomiast Pyrkon 2007 zajął pierwsze miejsce w obu kategoriach w sezonie Zima 2006/2007.
Pozostaje nam zapewnić, że postaramy się, aby Pyrkon 2009 był jeszcze lepszy i serdecznie zapraszamy wszystkich na dziewiątą odsłonę naszego konwentu.
Miejsce
data:
27-29 marca 2009 r.
Zwyczajowo Pyrkon odbywa się w pierwszy weekend wiosny. Tak będzie i w tym roku
Konwent rozpoczyna się w piątek o godzinie 16:00, lecz uczestników wpuszczać będziemy już od godziny 15:00. Osobom przybyłym wcześniej zagwarantujemy miejsce do przechowania bagażu oraz kącik z planszówkami. Będzie też można pomóc w dostosowaniu szkoły do naszych potrzeb w zamian za zniżkę w akredytacji.
Teren konwentu należy opuścić do godziny 16:30 w niedzielę.
Zwracamy również uwagę, iż jak co roku, podczas Pyrkonu następuje zmiana czasu z zimowego na letni i w nocy z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki z godziny 2:00 na 3:00, przez co nasz konwent będzie o godzinę krótszy.
miejsce
Pyrkon 2009 będzie miał miejsce w trzech znanych z poprzednich lat budynkach:
Budynek A: Szkoła Podstawowa nr 21, ul. Łozowa 77 (budynek główny)
Budynek B: Gimnazjum nr 43, ul. Łozowa 53
Hotel Cezamet, ul. Łozowa 78
Wszystkie budynki znajdują się bardzo blisko siebie – ich rozmieszczenie możecie zobaczyć na mapie Google znajdującej się poniżej.
Przybyłych na Pyrkon prosimy o stawienie się w Budynku A w celu akredytacji.
Aby ograniczyć do minimum uciążliwość przemieszczania się między budynkami, rozdzieliliśmy ich funkcje: Budynek A (SP 21, miejsce poprzednich Pyrkonów) będzie miejscem prelekcji, konkursów, LARPów, sklepów i gier, natomiast Budynek B (Gimnazjum nr 43) będzie mieścił sale noclegowe oraz turnieje gier bitewnych.
Do budynków konwentowych zaliczamy również hotel Cezamet, w którym nocują nasi goście oraz znajduje się knajpa konwentowa.
Opisy wszystkich budynków znajdziecie poniżej.
Pyrkon odbywa się na Dębcu, który nie jest najbezpieczniejszą dzielnicą Poznania, choć tubylcy po kilku latach przyzwyczaili się do naszej obecności. W dzień nie musicie się niczego obawiać, jednakże nocne wycieczki radzimy na wszelki wypadek odbywać w grupach, by nie kusić losu. Policja zostanie poinformowana o konwencie, także i ona zwiększy swoją czujność w trosce o nasze bezpieczeństwo.
W okolicy konwentu znajduje się kilka sklepów (w tym całodobowe), bankomaty oraz jadłodajnie. W informatorze zamieszczona będzie mapka, dzięki której bez problemu do nich traficie. Postaramy się również w najbliższym czasie zaznaczyć te punkty na mapie Google.
Koszty
Całkowity koszt akredytacji, podobnie jak w latach ubiegłych, wynosi jedynie 25 zł., dzięki czemu Pyrkon stanowi jeden z najtańszych konwentów w Polsce.
Szczegółowy cennik:
– akredytacja trzydniowa: 25 zł
– akredytacja jednodniowa – piątek: 10 zł
– akredytacja jednodniowa – sobota: 15 zł
– akredytacja jednodniowa – niedziela: 10 zł
Akredytacje jednodniowe upoważniają do przebywania na terenie konwentu od rana do godz. 24:00 (lub w niedzielę – do zakończenia punktów programu).
Wszystkie opłaty można wnosić na miejscu (w Budynku A). Koszt akredytacji nie będzie się zwiększał z upływem czasu, w związku z czym nie przewidujemy możliwości wcześniejszych wpłat. Liczba uczestników nie jest ograniczona, zatem nie ma obawy, że zabraknie dla kogoś miejsca.
Każdy uczestnik konwentu otrzyma identyfikator, który będzie zobowiązany nosić w widocznym miejscu, informator z programem i informacjami organizacyjnymi oraz pamiątkową przypinkę. Opłacenie pełnej akredytacji upoważnia również do bezpłatnego noclegu na terenie konwentu, w przewidzianych do tego pomieszczeniach. Dla osób bardziej wymagających istnieje możliwość wynajęcia pokoju w jednym z pobliskich hoteli. Szczegóły w dziale Noclegi i wyżywienie.
Zniżki
Dla osób pomagających przy tworzeniu konwentu przewidujemy zniżki:
– jeden punkt programu – zniżka 50% (w zaokrągleniu prelegent zapłaci 12 zł)
– dwa i więcej punktów programu – zniżka 100%
– LARP – zniżka omawiana indywidualnie, zazwyczaj 50% dla jednego lub dwóch prowadzących
Przy większej ilości osób prowadzących dany punkt programu zniżka dzielona jest po równo między wszystkich prowadzących.
Przewidujemy również zniżkę dla osób pomagających podczas konwentu, tzw. gżdaczy. Za każde dwie godziny dyżuru obowiązuje zniżka w wysokości 25% akredytacji, w zaokrągleniu 6 zł. Gżdacze „pełnoetatowi”, czyli pełniący minimum 8 godzin dyżurów (oraz będący w razie potrzeby do dyspozycji pod telefonem) dostaną dodatkowo koszulkę Pyrkonu oraz, w zależności od dobrej woli naszych sponsorów, pakiet upominków.
Wszelkie zniżki będą omawiane z osobami zainteresowanymi przy zgłaszaniu ich propozycji. Chętnych do współpracy zapraszamy do działu Kontakt.
UWAGA!
Ze względów bezpieczeństwa osoby przy akredytacji zostaną poproszone o podanie imienia, nazwiska oraz wylegitymowanie się dokumentem tożsamości. Osoby nie wyrażające zgody na pobranie swoich danych mogą nie zostać wpuszczone na teren konwentu.
Dane osobowe zostaną wykorzystane wyłącznie na potrzeby konwentu.
Każdy przebywający na terenie konwentu będzie zobowiązany do posiadania przy sobie podpisanego identyfikatora. Osoby nie posiadające identyfikatora będą usuwane z terenu kowentu.
Ponadto osoby niepełnoletnie zobowiązane są okazać przy akredytacji zgodę rodzica lub opiekuna prawnego na udział w konwencie wraz z jego kontaktowym numerem telefonu. Wzór oświadczenia wkrótce zamieścimy.