No dobra, pierwszy larp za Tobą! Było fajnie, dyskusja po grze mogłaby trwać długo, a w Tobie wciąż buzują emocje. Może był to larp na konwencie, może obóz lub festiwal z wieloma grami, a może któraś z dużych produkcji. Nieważne. Liczy się, że jesteś teraz częścią larpowego świata.
Kolejne gry, wyjazdy, znajomi, bardzo różnorodne środowisko, które można eksplorować i poznawać przez cały rok. W końcu przychodzi też inna myśl – a może napiszę własnego larpa? Pewnie, wspaniały pomysł! Tylko jak się do tego zabrać? Czy wiedza wyniesiona z uczestnictwa w grach jest wystarczająca? Kogo zapytać? Co zrobić?
Pisanie larpów – wiedza tajemna?
Projektowanie i tworzenie larpów to w oczach wielu osób wiedza tajemna. Nie ma tu przecież instrukcji, jak w grach planszowych, lub obowiązkowego rozdziału Jak prowadzić?, który znajdziesz w większości podręczników do gier fabularnych. Jeszcze 5-10 lat temu jedynym sposobem była metoda prób i błędów. Udało Ci się zagrać w larpa, masz swoją kartę postaci, wiesz mniej więcej, jak powinna wyglądać gra. Można siadać do pisania. Długo można wyliczać problemy, które pojawiają się w takiej chwili. Okazuje się, że larpa znasz tylko z perspektywy uczestnika.
Jak go jednak napisać? Jak powinny być skonstruowane relacje i wątki między postaciami? Jakie mechaniki dobrać? W tym punkcie kończy się zapał wielu osób, przez to powstają słabe, niedopracowane gry. Porażki bywają demotywujące, więc tylko najbardziej zdeterminowani są w stanie tą metodą, często samodzielnie, nauczyć się tworzenia larpów. Brzmi jak trudne zadanie. Na szczęście dzisiaj mamy już kilka innych sposobów. Przedstawię Ci te, które moim zdaniem są najłatwiej dostępne.
Obozy larpowe
Obozy dla młodzieży zainteresowanej fantastyką, a szczególnie grami fabularnymi, to dla wielu wciąż nowość. Oferta jest bardzo szeroka. Do obozów poświęconych erpegom dołączyły bitewniaki, gry planszowe i karciane, a od niedawna również larpy. Co ważne, można znaleźć zarówno wyjazdy, które skupiają się na udziale w grach, jak i takie, których celem jest kształcenie przyszłych twórców. Warto sprawdzić oferty m.in. Biura Turystyki Orion lub Poszukiwaczy Przygód.
Obozy skierowane są głównie do młodzieży w wieku 13-20 lat, odbywają się zazwyczaj w lecie i trwają około dwóch tygodni. Koszt udziału jednej osoby to około 1700 PLN. Oczywiście, są to pewne ograniczenia. Jeżeli masz kilka lat więcej, nie interesują Cię wakacyjne wyjazdy, cena stanowi barierę i/lub po prostu oczekujesz większej dawki wiedzy, masz inne opcje.
GAMEDEC
Humanistyka 2.0 to kierunek studiów, który mogą wybrać studenci Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. O programie możesz przeczytać więcej w tym miejscu. Dla osób zainteresowanych larpami najważniejsza jest jednak specjalizacja GAMEDEC – badanie i projektowanie gier. Podczas pięciu semestrów studenci są kształceni w tworzeniu gier na wielu różnych platformach, od gier planszowych i karcianych, przez fabularne, po gry wideo. Oczywiście, nie brakuje także larpów.
Chociaż studia nie należą do łatwych, chętnych nie brakuje. Wiele osób już w trakcie studiów podejmuje pracę w branży gier. Podsumowanie dr. Michała Mochockiego dotyczące tego, jak wygląda owa specjalizacja, znajdziecie tutaj. Warto dodać, że przez studia wiedzie prosta droga do udziału w dużych larpowych projektach, takich jak Witcher School czy festiwal larpowy Replay.
Już dzisiaj gamedeki, czyli studenci kierunku, odbywają praktyki, pomagając w organizacji tych wydarzeń. Stąd już tylko krok do projektowania własnych larpów. Na studentów czeka również możliwość współpracy z innymi organizacjami larpowymi np. stowarzyszeniem Liveform.
Warsztaty larpowe
Może się jednak zdarzyć, że larpowe obozy nie są dla Ciebie, studia już dawno skończone, a do tego wszystko jest daleko. Zresztą, może interesuje Cię tylko podstawowa wiedza, a nie rozbudowany kurs. Co zrobić? Po pierwsze, możesz śledzić, co się dzieje np. na facebookowej grupie LARP Poland oraz w larpowym kalendarzu. Znajdziesz tam informacje o zdecydowanej większości larpowych wydarzeń, które odbywają się w kraju.
Popularność larpów w Polsce wyraźnie rośnie. Coraz częściej do grup i stowarzyszeń larpowych zgłaszają się instytucje i firmy, które chcą dowiedzieć się więcej o larpach lub wiedzę taką dostarczyć swoim odbiorcom. W efekcie pojawia się sporo warsztatów, szkoleń i prelekcji, które przekazują podstawowe umiejętności o tworzeniu gier. Często są darmowe.
Żeby nie szukać daleko, w sierpniu takie warsztaty odbyły się w Stalowej Woli, przy okazji Stalowowolskich Spotkań z Fantastyką. Dzisiaj działa tam już larpowy klub, który ma za sobą pierwsze napisane i poprowadzone gry.
W Lublinie od dwóch lat odbywa się projekt LubLarp, który współorganizuję. To cykl szkoleń, podczas których twórcy larpów z całego kraju dzielą się swoją wiedzą z uczestnikami. O tym, jak wyglądała pierwsza edycja szkoleń, możesz przeczytać w artykule „Lublin Lubi Larpy”, który napisałem na potrzeby publikacji z IV Konferencji Larpowej. We wrześniu zakończyliśmy drugi cykl szkoleń, a na rok 2016 planujemy kolejny.
Wiedza dla każdego
Inicjatyw, które mają na celu kształcenie twórców larpów, jest więcej i wciąż pojawiają się nowe. Żeby ich nie przegapić, znajdź klub lub stowarzyszenie w Twoim regionie i zacznij śledzić jego działania i ogłoszenia o organizowanych wydarzeniach. Możesz też po prostu zgłosić się z chęcią pomocy i nauki. W znalezieniu odpowiedniej organizacji powinna pomóc Ci mapa grup larpowych.
Możliwości jest naprawdę sporo. Może nie są jeszcze na wyciągnięcie ręki, ale nie trzeba już uczyć się tworzenia larpów metodą prób i błędów. Będzie Ci dużo łatwiej, jeżeli skierujesz się w odpowiednie miejsce i skorzystasz z wiedzy innych osób. Powyżej przedstawiłem najpopularniejsze i najłatwiej dostępne opcje, ale jest ich dużo więcej. Wystarczy odrobinę poszukać. Jeżeli nie jest Ci obcy język angielski, to możesz sprawdzić np. projekt Larpwriter Summer School.
Jeżeli nie masz czasu jeździć na szkolenia i warsztaty, możesz sięgnąć po larpową literaturę. W internecie dostępnych jest bardzo dużo materiałów, którym można byłoby poświęcić osobny artykuł. Żeby ułatwić sobie poszukiwania, zacząć możesz w biblioteczce stworzonej przez Zofię Urszulę Kaletę. Wiedza dotycząca projektowania i tworzenia larpów jest wciąż nie tylko tworzona, ale również zbierana i systematyzowana. Warto z tego skorzystać i być na bieżąco. Twoje gry mogą na tym tylko zyskać.