Facebook Twitter Instagram
    Trending
    • Cosmicon 2025
    • Śląskie Dni Fantastyki – fotorelacja II
    • Śląskie Dni Fantastyki 2025 – fotorelacja
    • Aicon 2025 – fotorelacja II
    • Aicon 2025 – fotorelacja
    • 人魚 Targ Japoński we Wrocławiu – Fotorelacja
    • Bazyliszek x Polcon 2025 – twórz program
    • Śląskie Dni Fantastyki 2025 – program
    Facebook Instagram
    Informator Konwentowy
    • Nowości
      • Fantastyka
      • Manga & Anime
      • Larpy
    • Konwenty
      • Lista Konwentów
        • Nadchodzące
        • Rok 2023
        • Rok 2022
        • Rok 2021
      • Mapa Konwentowa
      • Kalendarz Konwentów
    • Publicystyka
      • Artykuły
      • Felietony
      • Poradniki
      • Podsumowania
      • Wywiady
      • FAQ
    • Relacje & Galerie
      • Relacje
      • Galerie
      • Recenzje larpów
    • Dodaj Informacje
      • Dodaj konwent
      • Dodaj wiadomość
    • Serwis
      • O Serwisie
      • Redakcja
      • Dołącz do redakcji Informatora Konwentowego
      • Patronat Medialny
      • Konwent Roku/Sezonu
    Informator Konwentowy
    Strona główna » Kolejni goście Starforce 2011
    Nowości

    Kolejni goście Starforce 2011

    organizatorzyBy organizatorzy3 września 2011Brak komentarzy4 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    Na naszym konwencie wśród wielu gości zastać będziecie mogli między innymi Staszka Mądereka, Jacka Drewnowskiego i Jana Kotlarza.

    Staszek Mąderek

    Kogo jak kogo, ale na „StarForce” zabraknąć nie może popularnego nie tylko w środowisku fanów „Gwiezdnych wojen”, Staszka Mąderka.

    Spotkania z twórcą fanfilmu „Stars in Black” za każdym razem gromadzą komplet uczestników, którzy dowiadują się zakulisowych ciekawostek na temat powstawania filmów z naciskiem na tworzenie efektów specjalnych. Tradycyjnie liczyć możecie na na oryginalny humor przyprawiony odrobiną pieprzu, czyli to za co m.in. lubicie naszego gościa.

    Jacek Drewnowski

    Zaglądając do kiosków i księgarń śmiało można stwierdzić, że „Gwiezdne wojny” komiksem w Polsce stoją. Na naszym rynku dzięki wydawnictwu Egmont Polska ukazują się regularnie trzy magazyny komiksowe, a co pewien czas publikowane są wydania albumowe serii, które aktualnie ukazują się w Stanach Zjednoczonych.

    StarForce 2011 stanowił będzie gratkę dla wszystkich miłośników gwiezdnego komiksu. Pośród naszych prelegentów zagości bowiem Jacek Drewnowski z Egmontu, który opowie m.in. o przyszłych planach wydawnictwa związanych z marką „Star Wars”.

    Ponadto uczestnicy zlotu będą mieli szansę uzupełnić swoją kolekcję, gdyż wydawnictwo Egmont prowadzić będzie sprzedaż. Co więcej, szpiedzy bothańscy donoszą, że w Toruniu pojawią się również wydania przedpremierowe.

    Informacje o komiksach wydawanych przez Egmont znajdziecie na stronie – www.swiatkomiksu.pl

    Jan Kotlarz

    Nie samą „odległą galaktyką” żyją miłośnicy fantastyki i choćby dlatego warto przyjrzeć się nieco bliższym nam planetom.

    Mars od zawsze przykuwał uwagę nie tylko naukowców, ale także twórców literatury i filmu z nurtu fantastyki naukowej. Podczas toruńskiego zlotu będziecie mogli odbyć wirtualny spacer po czerwonej planecie, dzięki trójwymiarowym wizualizacjom, które zawdzięczamy marsjańskiemu algorytmowi – Algorytm Rover nad Orbiter Delta Mars (RODM). Na wirtualny spacer zabierze Was sam autor tegoż algorytmu, nominowany przez National Geographic do nagrody Travelery 2009 w dziedzinie “osiągnięcie naukowe roku”, Jan Kotlarz z Polskiej Fundacji Areografii.

    Łazik marsjański Magma 2

    „Darth Vader, ogarnięty obsesją
    odszukania młodego Skywalkera,
    posłał tysiące sond w odległe
    zakątki wszechświata….…”

    Automatyczne sondy eksplorujące obce planety? Na pewno każdy pamięta niebezpiecznego droida z początkowych scen Imperium Kontratakuje. Science-fiction? Czyjaś fantazja? Może kiedyś, ale już nie dziś! Przekonają się o tym uczestnicy tegorocznej edycji StarForce, ponieważ wśród gości zlotu będzie automatyczny łazik marsjański Magma 2, wraz z zespołem konstrukcyjnym.

    W pełni sprawny robot będzie prezentowany na stoisku zespołu przez cały czas trwania wystawy w Centrum Targowym PARK 10 września. Chętni będą mogli zasiąść przed komputerem i wydawać łazikowi polecenia.

    Łazik marsjański Magma 2 został zbudowany przez studentów z Politechniki Białostockiej na międzynarodowe zawody University Rover Challenge 2011 w stanie Utah w USA, które wygrał pokonując wszelką konkurencję. W trudnych warunkach, zbliżonych do tych panujących na Marsie, zawodnicy za pomocą łazika mieli do wykonania skomplikowane zdania, m.in.: rozpoznanie terenu, pobranie próbki gleby i poszukiwanie w niej śladów życia oraz dostarczenie pakietu medycznego rannemu astronaucie.

    Łazik Magma 2 wprowadził zupełnie nową jakość, jeśli chodzi o realizację zadań obserwacyjnych nie tylko na zawodach URC, ale w ogóle w robotyce mobilnej. W robocie zainstalowano dwa heksakoptery, służące do obserwacji terenu z powietrza.

    Nowa konstrukcja robota Magma 2 to kontynuacja „lotniczej” filozofii konstrukcyjnej, ma „odchudzone” elementy i szerzej zastosowane tworzywa sztuczne. Dzięki temu łazik w podstawowej konfiguracji waży zaledwie 30 kilogramów.

    Podczas rozgrywania zawodów URC, do każdego zadania Magma 2 miał osobne wyposażenie. Manipulator przegubowy do pobierania próbki skały, manipulator kartezjański do obsługi panelu sterującego, zespół pojemników na apteczki dla rannych astronautów i przede wszystkim dwa heksakoptery, które służyły do obserwacji z powietrza terenu w którym łazik operował. Był to pierwszy w historii zawodów przypadek wykorzystania obiektów latających.

    Projekt Magma2 został zrealizowany przez Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej oraz stowarzyszenie Mars Society Polska. W skład zespołu weszli: Wojciech Głażewski (koordynacja projektu, konstrukcja podwozia i manipulatora przegubowego, opracowanie naukowe zadań), Piotr Ciura (system wizyjny, elektronika), Emil Błoński (sterowniki, elektronika), Szymon Zimnoch (system sterujący, elektronika), Bartosz Solnik (manipulator kartezjański) oraz Jacek Wojdyła, Paweł Krzywosz, Krzysztof Pisowacki, Paweł Solnik odpowiedzialni za wsparcie prac konstrukcyjnych.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Cosmicon 2025

    25 maja 2025

    Śląskie Dni Fantastyki – fotorelacja II

    27 kwietnia 2025

    Śląskie Dni Fantastyki 2025 – fotorelacja

    24 kwietnia 2025
    Patronujemy!
    Najbliższe Konwenty

    Festiwal Fantastyki Pyrkon 2025
    2025-06-13

    14. Krakowski Festiwal Komiksu
    2025-06-27

    Bazyliszek x Polcon 2025
    2025-07-04

    IX Stalowowolskie Spotkania z Fantastyką
    2025-07-05

    Rawikon 2025
    2025-07-05

    Facebook
    Tagi
    2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025 Avangarda Copernicon cosplay cytadela Dni Fantastyki Falkon fantastyka Giżycko Imladris Informator Konwentowy Kapitularz konwent konwenty 2022 konwenty 2023 konwenty fantastyki konwenty mangowe Kraków larp Lublin lódź Magnificon Opole Piątkowy Felieton Diabła planszówki Polcon porytkon Poznań Pyrkon rpg Rybnik Toruń Twierdza Warszawa warszawskie targi fantastyki wrocław WTF Zielona Góra zjAva

    © 2002-2024 Informator Konwentowy,
    ISSN 1897-547X

    Facebook Instagram
    © 2025 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.