Dzięki uprzejmości Centrum Kultury – Rotunda, na Teleporcie możemy zaproponować Wam 3 ciekawe koncerty, zespołów: Banshee, IN’YOU oraz Pauliny Bisztyga.Banshee to zespół grający nowoczesną muzykę celtycką. Banshee to grupa ambitnych ludzi. Banshee to energia potrzebna na radzenie sobie z trudami dnia codziennego. Banshee to szukanie pięknej formy dla bogatej treści.
Muzyka celtycka w naszym rozumieniu to połączenie tradycyjnych brzmień Celtów z nowoczesną aranżacją i porywającym rytmem. Wyciągają nas do tańca skoczne reele i jigi, urzekają rzewne ballady, ale chcemy iść dalej, chcemy synergii stylów, chcemy różnorodności w naszej muzyce, u której podstaw leży instrumentarium i stylistyka utworów irlandzkich, szkockich, czy bretońskich. Mówiąc prosto: idzie nowe.
Naszym celem jest zawitanie pod strzechy ludzi, dla których muzyka jest ważną częścią życia, ale także tych, dla których jest chwilową ucieczką. Chcemy umieścić poprzeczkę wysoko, by motywowała nas do wytężonej pracy. Wierzymy, że zedrzemy z naszego brzmienia etykietkę muzyki niszowej i wprowadzimy ją do świadomości ludzi nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Ludzie, z którymi spotykamy się na koncertach i z którymi wymieniamy się myślami, utwierdzają nas w przekonaniu, że wspólnie możemy to osiągnąć.
Wkładamy w tworzenie tego, czym jest Banshee, wiele energii i zaangażowania. Realizujemy się co prawda nie tylko na polu muzycznym, ale na nim właśnie nasza energia się uwalnia. Na koncertach wydobywamy z muzyki to, co wcześniej w nią włożyliśmy, co zainwestowaliśmy i czym chcieliśmy się podzielić. Odkładając na bok wielkie słowa pozostaje tylko przyznać, że to po prostu świetna zabawa i niesamowity sposób na realizowanie swojej pasji.
Pośród irlandzkich równin i szkockich wzgórz drzemie jeszcze wiele tajemnic. Prosta melodia okazuje się mieć drugie i trzecie dno, które przyciąga. Czasy, w których żyjemy, sprzyjają nie tylko ekscentrycznym brzmieniom, ale także poszukiwaniu starych prawd w starych dźwiękach, którym można nadać współczesny i bliski nam sens. Podczas naszych wypraw muzycznych natykamy się wciąż na nowe piękno zatopione w bursztynie. Odkrywamy je – dla Was i dla siebie samych.
IN’YOU
Nazwa IN’YOU wywodzi się z języka japońskiego i oznacza dwie przeciwności. IN’YOU to duet śpiewający covery współczesnej muzyki japońskiej. Zespół powstał w 2003 roku, tworzą go Dagmara Białek i Urszula Jach znane jako Maya i Ureshii.
Dziewczyny śpiewają po japońsku utwory znane z anime oraz pop, rock, regge, dance prosto z kraju kwitnącej wiśni. Występują często w yukatach oraz projektowanych przez siebie strojach, inspirowanych dalekim wschodem i jego subkulturami.
Zespół współpracuje ze znanym warszawskim artystą muzykiem i DJ’em – DJ Hiro Szyma (członek awangardowego zespołu RH+, artysta grafik) oraz gitarzystą japońskiego pochodzenia Takuei.
Paulina Bisztyga
Paulina Bisztyga urodzona w 1978 r. pisze, maluje, śpiewa, komponuje. Ukończyła Liceum Plastyczne w Wiśniczu – dział ceramiki; aktualnie jest świeżo upieczoną magister historii sztuki UJ.
Debiutowała wierszami w 1993 roku na łamach Gazety Krakowskiej, potem publikowała w Dekadzie Literackiej i w Wiadomościach Kulturalnych (pierwszy utwór nosił tytuł Patrz Europo, to ja Polka). W 1995 roku wydała tomik poezji pt. Nie nazywaj mnie mrokiem, opatrzony wstępem Adama Ziemianina. Za ten tomik otrzymała od Macieja Słomczyńskiego nagrodę specjalną w konkursie organizowanym przez konsulat austriacki w Krakowie.
W 1998 r. ukazał się jej drugi tomik zatytułowany Nie zdążysz się przestraszyć mój przyjacielu. W 1998 i 1999 roku zdobyła nagrody na Festiwalu FAMA w Świnoujściu. W 1999 r. Paulina Bisztyga zajęła II miejsce na 35. Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie za utwór Nie ma co się bać. W 2000 r. zadebiutowała płytą pod tym samym tytułem, wydaną przez wytwórnię fonograficzną Polonia Records. Jest autorką tekstów piosenek, do których współtworzyła muzykę wraz z Romanem Ślazykiem.
Ubiegły rok przyniósł Paulinie kolejne wyróżnienie – została pierwszą laureatką stypendium imienia Marka Grechuty, przyznawanego najbardziej obiecującym spośród młodych artystów występujących na Studenckim Festiwalu Piosenki.
W swej twórczości Paulina czerpie inspirację z wielu dziedzin sztuki, łącząc różne formy działalności twórczej a przy tym nie podlegając aktualnym modom, konsekwentnie podążając własną drogą artystyczną. Niedawno ukończone zostały prace nad najnowszą płytą artystki – Proste jest prawo miłości. Premiera handlowa płyty już w kwietniu!