Do lubelskiej odsłony Polconu zostało jeszcze trochę czasu, natomiast Organizatorzy nie próżnują. Na fanpage’u imprezy systematycznie publikowane są informacje o planowanych atrakcjach i wydarzeniach oraz o tegorocznych gościach, a jest to wcale niemałe grono. Poniżej prezentujemy nasz skondensowany przewodnik.
Nikomu nie trzeba chyba przybliżać sylwetek: Macieja Parowskiego, Roberta Wegnera, Jacka Komudy, Marcina Przybyłka, Rafała Kosika, Jakuba Ćwieka, Jacka Inglota, Magdaleny Kozak, Krzysztofa Piskorskiego, Stefana Dardy, Witolda Jabłońskiego czy Michała Gołkowskiego? Już te nazwiska przyprawiają o zawrót głowy, a to dopiero początek listy.
Spośród zaproszonych gości, Polcon z pewnością odwiedzą także Agnieszka Hałas (ma na koncie zbiory opowiadań „Między otchłanią a morzem”, „Po stronie mroku”, trzytomowy cykl dark fantasy „Teatr węży” oraz powieść „Olga i osty”; od 2011 r. kieruje działem literackim magazynu internetowego Esensja), Katarzyna B. Miszczuk (znana z trylogii diabelsko-anielska: Ja, diablica, Ja, anielica i Ja, potępiona oraz bestsellerowego cyklu słowiańskiego Kwiat paproci: Szeptucha, Noc Kupały i Żerca) Martyna Raduchowska (autorka powieści takich jak Szamanka od umarlaków, Demon Luster czy Łzy Mai), Marta Kisiel (Dożywocie, Nomen Omen, Siła niższa), Radek Rak (autor kilku opowiadań publikowanych w Nowej Fantastyce oraz antologii Allegro i Powergraphu „Legendy polskie”, a także powieści Kocham cię, Lilith i Puste niebo) oraz Marta Krajewska (Idź i czekaj mrozów).
Gościem bloku komiksowo-filmowego będzie Bartek Czartoryski, krytyk filmowy i tłumacz literatury. Jego teksty dotyczące kina, gier czy komiksów publikuje między innymi tygodnik Wprost, magazyn Pixel oraz porta Onet.
Jednym z gości zagranicznych będzie Catherynne M. Valente, amerykańska pisarka, chętnie sięgająca do mitów, legend, baśni oraz folkloru. Swoją twórczość kategoryzuje, nieco żartobliwie, jako mythpunk. Debiutowała powieścią The Labirynth, ale popularność przyniosła jej wielokrotnie nagradzana Opowieść sieroty. Na zaproszenie organizatorów ubiegłorocznego Polconu autorka napisała opowiadanie inspirowane twórczością Lema, które znalazło się w publikacji towarzyszącej konwentowi we Wrocławiu.
Wydarzenie odwiedzi również pochodzący z Izraela, a na stałe mieszkający w Londynie, Lavie Tidhar. Zadebiutował nowelą An Occupation of Angles, następnie wydał steampunkową trylogię The Bookman Histories, na którą składają się The Bookman, Camera Obscura i The Great Game. Jak do tej pory, największym sukcesem pisarza pozostaje wydana w zeszłym roku Stacja Centralna, opowiadająca o świecie przyszłości, którego centralnym punktem jest port kosmiczny znajdujący się w Tel Awiwie.
Polcon odwiedzi również Angus Watson, powieściopisarz znany z historycznej trylogii fantasy Czas żelaza, której akcja toczy się pod koniec epoki żelaza, na terytorium obecnej Wielkiej Brytanii, i ukazuje inwazję Juliusza Cezara, ale z brytyjskiego punktu widzenia.
Jednym z gości specjalnych będzie również Jadwiga Zajdel. Od lat honorowa patronka Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla oraz aktywna uczestniczka wybranych konwentów miłośników fantastyki. A gościem honorowym, w kategorii twórca, Anna Kańtoch. Zadebiutowała opowiadaniem „Diabeł na wieży”, którego kontynuacją jest „Czarna Saissa”. Podczas Euroconu w 2007 r. otrzymała nagrodę Encouragement Award Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction (ESFS) dla najbardziej obiecującego młodego twórcy. Jest pięciokrotną laureatką Nagrody im. Janusza A. Zajdla: za powieść (w 2010 za pierwszy tom Przedksiężycowych) oraz za opowiadania (w 2009 za „Światy Dantego”, w 2011 za „Duchy w maszynach”, w 2014 za „Człowieka nieciągłego” i w 2015 za „Sztukę porozumienia”). W 2013 roku została nagrodzona Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego za powieść Czarne.
Pełna lista gości dostępna jest na oficjalnej stronie Polconu.
Na Polconie obchodzony będzie również oficjalny jubileusz – XXXV lat „Fantastyki” – miesięcznika, który od 1982 roku kształtuje kulturę i literaturę fantastyczną w Polsce. To w nim debiutowali między innymi Jacek Dukaj czy Andrzej Sapkowski. W 1990 czasopismo zmieniło szatę graficzną, wydawcę i nazwę, na „Nowa Fantastyka”, ale jego misja pozostaje niezmienna. Zaszczepianie fantastycznego bakcyla. W programie Polconu znajdziecie jeszcze z pewnością informacje o wspominkowym spotkaniu urodzinowym z Redakcją „Nowej Fantastyki”, wystawie plakatów oraz panelach dyskusyjnych z udziałem redaktorów.
UWAGA! Za pośrednictwem formularza możecie zgłaszać swoje propozycje punktów programowych. Termin upływa 20 lipca. Jeśli natomiast wolicie pomóc jako gżdacze lub wolontariusze, szczegółowe informacje znajdziecie na stronie wraz z odnośnikiem do odpowiedniego formularza. Liczba miejsc jest ograniczona, a możliwość aplikacji zostanie zablokowana po g. 20:00 31 lipca.