Imladris: Powrót – relacja

10

W całej swojej karierze konwentowicza na Imladrisie byłem tylko raz, podczas dziewiątej edycji w 2005 roku. Do tej pory wspominam ją bardzo miło i zawsze chciałem jechać na kolejny Imladris. Życie krzyżowało plany i po upadku krakowskich imprez byłem przekonany, że nigdy nie będzie mi dane postawić nogi na następnej edycji. Dlatego też, gdy usłyszałem o powrocie tej imprezy na mapę konwentową, byłem bardzo szczęśliwy.  W końcu czekałem na to osiem długich lat.

Wspomnienia a rzeczywistość

Mimo dobrych wspomnień, nie sposób nie zauważyć, że obecni organizatorzy mocno zapomnieli, jak robi się konwent. Już naprawdę nie chcę się przyczepiać do brzydkiej strony (bo jak wiadomo, to kwestia gustu), ale brak informacji na niej jest niedopuszczalny. Zwłaszcza że informacji na facebookowym profilu pojawiało się od groma. Organizatorzy oczywiście wyjaśniali przyczynę takiego stanu rzeczy, należy jednak pamiętać, że tylko winny się tłumaczy.

Kolejne wspomnienie, które rozmija się z rzeczywistością, to miejscówka. Niestety, organizatorom nie udało się zdobyć wprost kipiącej od wspomnień szkoły na Lubomirskiego 21 i impreza ostatecznie znalazła lokal na bardzo (nie)słynnej Nowej Hucie, a dokładniej w Szkole Podstawowej nr 37, na Osiedlu Stalowym 18 i w Gimnazjum nr 45, na Osiedlu Willowym 1.

Okolica do najbezpieczniejszych nie należała, ale trzeba przyznać, że jej sława jest trochę przereklamowana. Owszem, były incydenty z lokalsami, ale nie słyszałem by komukolwiek stała się krzywda. Wystarczyło trzymać się głównych ulic, nie wchodzić w podwórka i można było spokojnie zwiedzać okolice.

Same szkoły nie były w najlepszym stanie, ale najważniejsze, że w ogóle były. Dobrze, że budynki były od siebie oddalone o niecałe pięć minut spacerkiem, więc przemieszczanie się między nimi nie było jakąś niesamowitą wyprawą.

Tajemniczy kod QR

Akredytacja główna odbywała się w Gimnazjum nr 45, która przy okazji była też szkoła sypialną, co zaliczam zdecydowanie na plus. Niestety, jako twórca atrakcji i przedstawiciel mediów, musiałem za akredytować się w drugiej szkole. Niezbyt dobre rozwiązanie, bo o ile udało mi się załapać na przygotowania szkoły do konwentu i zostawić rzeczy w budynku sypialnym, tak gdybym przyjechał i ktoś mi kazał biegać między jednym i drugim budynkiem w nie do końca określonym celu… No cóż, dało się zrobić to sprawniej.

Wielkim plusem akredytacji dla osób z przedpłatami i darmowymi wejściówkami, były kody QR, przesyłane do zainteresowanych przed imprezą. Wystarczyło podejść z wydrukiem kodu do osoby akredytującej, pozwolić jej zeskanować go i odebrać pakiet konwentowicza. Bardzo przyjemna rzecz.

No i pochwalić muszę Złego Janka, który, mimo że nie miałem takiego kodu, szybko mnie rozpoznał i podał mój pakiet. I właśnie tak powinny wyglądać akredytacje VIP (żeby nie było, nie uważam się za jakiegoś ważniaka, ale to było miłe), gdzie osoba rozdająca takie wejściówki rozpoznaje bez problemu osobę wchodzącą.  Czy muszę wspomnieć, że na Imladrisie nie widziałem praktycznie żadnych kolejek przy akredytacji?

Sam pakiet konwentowy, choć ładnie zapakowany w folię, sprawił jednak trochę zawodu. Dostałem zasadniczo tylko informator i identyfikator. Żadnego spamu, nic. Dopiero potem się okazało, że spam jest, tylko ktoś chyba nieopatrznie chciał mi go oszczędzić. Niewiele brakło, a przeoczyłbym informacje o nowym lokalu dla graczy w Krakowie (HEX, do którego muszę się kiedyś wybrać).

Informator wykonany był poprawnie, bez zbytecznych fajerwerków i posiadał bardzo dokładną mapę okolicy, z zaznaczonymi sklepami, aptekami i przystankami komunikacji miejskiej. Ładny identyfikator, wraz z wygodną smyczą, wyglądał wręcz cudownie w porównaniu z wieloma innymi tegorocznymi konwentami. 

Program (nie)najwyższych lotów

Program prelekcyjny Imladrisu nie wywołał u mnie ekstazy. O ile nie jestem zwolennikiem dużej ilości nitek programowych, w co konwent wpasował się idealnie, tak wychodzę z założenia, że punkty ostatecznie trafiające do programu, powinny być najwyższych lotów. Niestety, pod koniec roku wprawionego konwentowicza (Imladris był moim dwunastym konwentem w roku) ciężko zadowolić. Zwłaszcza, gdy widzi się po raz któryś tego samego prelegenta z tą samą prelekcją.

Rozłożenie czasowe też było nietypowe. Program w kończył się praktycznie o 21 (oczywiście poza niedzielą), natomiast rozpoczynał o godzinie 11 (oczywiście poza piątkiem). Szczerze, wyczuwam po prostu spore braki w zgłoszeniach programowych, bo wydłużając program o dwie godziny, dałoby się uzyskać koło dwudziestu dodatkowych godzin prelekcyjnych. Mam szczerą nadzieje, że przy kolejnej edycji będzie trochę lepiej.

Gośćmi Imladrisu byli w tym roku bliżej niezidentyfikowani (poza Andrzejem Pilipiukiem) ludzie. Dlaczego? Dlatego, że w informatorze i na stronie nie znalazła się żadna informacja, kto jest gościem konwentu. Teoretycznie istniał blok twórców, jednak obecność w nim zaznaczyły na przykład takie sławy, jak organizatorzy Polconu 2014 w Bielsku-Białej, bliżej nieznana mi blogerka czy wydawnictwo GINDIE w postaci Darkena. Ja nie wątpię, oni na pewno coś tworzą. Ale czy byli gośćmi tego konwentu? Nie mam bladego pojęcia.

Gry, zabawy i konkursy

Jedna z lepiej przygotowanych atrakcji na Imladrisie to zdecydowanie games room. Jego zaopatrzenie było bardziej niż solidne. Nic dziwnego, bo gier do niego dostarczyły Bard, Rebel, Dragonus, Granna, Galakta i Fabryka Gier Historycznych. Jednym słowem, fan dobrych planszówek niemal na pewno mógł znaleźć coś dla siebie. Na dokładkę odbyła się całkiem spora ilość pokazów i turniejów gier. Jeśli ta część Imladrisu będzie się rozwijać, to konwent ma zapewnioną sporą ilość odwiedzających w przyszłości.

Blok konkursowy, który mi zawsze daje największą frajdę, był bardzo skromny. Konkursy można było policzyć na palcach jednej ręki. Ich poziom był raczej wysoki i ludzie bardzo dobrze się na nich bawili. A jeszcze większa frajda była, gdy okazało się, jak dużo nagród przypada w konkursie. To akurat ruch, którzy organizatorzy wielu konwentów powinni przemyśleć – czy lepiej zrobić dużo konkursów ze szczątkowymi nagrodami, czy może mniej, ale wynagrodzić ludzi naprawdę porządnie.

Wielkim nieobecnym na Imladrisie był LARP nieustający, kiedyś praktycznie stała atrakcja w programie. Niestety, brakło ludzi, którzy mogliby go pociągnąć. A szkoda, bo zabawy tego typu są zawsze przednie i warto poświęcić trochę siły, by ludzie mieli alternatywną i ciekawą rozrywkę.

RPGami Kraków stoi

Dla miłośników sesji RPG uruchomiona została akredytacja MG, gdzie można było zgłosić chęć zagrania. Akredytacja wyglądała bardzo oldschoolowo, żadna kartka nie była wydrukowana, a wszystkie zapisy i wpisy wywieszone były na ścianie, zamiast na tablicy korkowej. Choć wszystko wyglądało chaotycznie, obsługa tego stanowiska bez problemu radziła sobie z organizacją i nie słyszałem, by ktoś miał problem ze znalezieniem chętnych do wspólnej gry. Ale nad wrażeniem estetycznym i oznaczeniem stanowiska ekipa Imladrisu musi popracować, bo nie wierzę, że problemem jest wydrukowanie jednej porządnej kartki z opisem stanowiska. Na pewno przydałoby się też na mapce konwentowej oznaczyć miejsce, w którym akredytacja MG się znajduje i opisać, jak ona dokładnie działa.

Z ciekawostek – na Imladrisie odbył się Archipelag – pierwszy w Polsce konkurs na najlepszą drużynę graczy RPG. Nie jestem zwolennikiem spędzania całego konwentu na graniu sesji, ale dla grup śmiałków chętnych wyzwań było to świetne wydarzenie, zwłaszcza, że gry były prowadzone przez naprawdę wyśmienitych i utytułowanych Mistrzów Gry, takich jak Wojtek Rzadek czy Mateusz „Inkwizytor” Budziakowski.  Ostatecznie w Archipelagu udział wzięło sześć drużyn, czyli tyle, ile maksymalnie miejsc przewidzieli organizatorzy, co pokazuje, że zainteresowanie takim wydarzeniem jest wystarczające, by był sens je organizować co roku. Zwłaszcza, że dało się słyszeć po kątach, że uczestnicy są zadowoleni. Co prawda, sami organizatorzy przyznają, że formuła konkursu musi jeszcze wyewoluować, ale pewne jest, że Archipelag zagości na dobre w polskim światku RPGowym.

Nieoczekiwana niespodzianka

Największym zaskoczeniem Imladrisu była ochrona imprezy, złożona z niesławnego patrolu. Okazuje się, że ochrona stworzona w ten sposób może być kulturalna dla uczestnika i realnie dbać o bezpieczeństwo ludzi na terenie imprezy, a nawet poza (robiąc co jakiś czas obchód między jednym budynkiem a drugim). Zapewne jest to sprawa odpowiednich ludzi zarządzających formacją na terenie imprezy. Nie wiem, czy ktoś sobie wziął do serca to, co pisałem po Opolconie, czy może po prostu w inny sposób zauważył problem, ale wszystko idzie w pozytywną stronę. Tak trzymać!

Podsumowanie

Mimo, że Imladris w tym roku powracał na mapę po dłuższej przerwie, w ogóle nie było w nim czuć ducha starego konwentu. Nie było też specjalnie dużo wspominania (zasadniczo, tylko jedna prelekcja, swoją drogą, dość słaba, bo była tylko pokazem zdjęć), a raczej mocne nastawienie na zrobienie dobrej imprezy. Organizatorzy cały czas byli bardzo zabiegani, co przy ich wieku wróży szybki zawał serca. ;) Ale jednym z prawdziwych celów Imladrisu, jest wychowanie młodego Krakowskiego pokolenia organizatorów. Czy się uda, czas pokaże.

Ostatecznie przez imprezę przewinęło się według danych organizatorów 721 osób. Wynik z jednej strony nie powala na kolana, z drugiej jest dość optymistyczny dla imprezy, której nie było parę lat na mapie. Na pewno nie był to konwent roku, ale Imladris: Powrót był całkiem solidną i przyjemną imprezą. Organizatorzy też byli zadowoleni, bo już ogłosili termin kolejnej edycji imprezy. I jestem pewny, że jeśli tylko życie nie przeszkodzi, jak w poprzednich latach, będę tam na 100%.

Ocena: 4/6

P.S. Therion ssie. Kult też ssie.

Podziel się.
 • Dyrektor szkoły na Lubomirskiego postawił m.in. warunek, że konwent ma być na nie więcej niż 350 osób. A ponieważ spodziewaliśmy się znacznie więcej (finalnie wszystkich było 700 osób) – nie zdecydowaliśmy się na tą szkołę.
  Strona będzie na pewno lepsza w następnym roku – wracając po latach, na niektóre rzeczy po prostu brakło czasu i ludzi.
  A Informator Konwentowy do tej pory nie ma komentarzy sprzężonych z fejsbukiem :P

  • Z tymi komciami zintegrowanymi z fejsem, muszę pomyśleć, pewnie trzeba będzie to w końcu zrobić. Tylko trzeba do tego borga zapędzić, a to nie jest łatwe wyzwanie. Póki co, trzeba łatać dziury po ostatnim update WP (serio, jest ciągle syf:D).

   Co do szkoły, to zdaje sobie sprawę, ale… No sam wiesz, wspomnienia wygrywają :)

   I mam nadzieje, że na pechową trzynastkę, nie będziecie mieli pecha… ;)

 • Gal Anonim

  Eh. W programie byli ci sami prelegenci i był nudny? Chyba byłem na innym Imladrisie bo to był jego najsilniejszy punkt… Prelekcje w końcu nie były o dupie marynie i prowadzone przez ludzi znających się na tym o czym mówią. Choćby średnia wieku twórców programu już była o wiele wyższa niż na większości takich imprez.

  PS. Podpierdzielanie kalendarza konwentowego z innych portali jest… śmieszne i smutne zarazem bo po cholerę jeszcze istniejecie skoro nie potraficie już sami zebrać informacji ;-)?

  • Po pierwsze, nigdzie nie napisałem że program był nudny. Napisałem, że nie wywołał u mnie ekstazy. Zwyczajnie, widziałem lepsze. Problemem z końca roku jest to, że jak weźmie prelegenta, który w tym roku robił już 4 razy jakąś prelekcje (cześć Simon), to ktoś, kto jeździ na konwenty, tam zwyczajnie nie pójdzie kolejny raz. Nie wiem, na jakich konwentach bywasz ty, ja staram się zaliczać te, które w moim mniemaniu będą dobre (tak jak Imladris, który był dobry). Średnia wieku twórców programu, to akurat nic nie znacząca sprawa. Znam wielu prelegentów którzy mają koło 18 lat i prowadzą lepsze prelekcje, niż nie jeden 30 latek. Chyba że ty masz z tym jakieś kompleksy.

   P.S. Przykro mi, ale nie korzystamy z żadnego innego serwisu, aby dodać imprezę do naszego kalendarza. Część dodają sami organizatorzy (np Copernicon, WTF czy V OSF), część dodajemy sami, przeglądając sieć. Jeśli jesteś w stanie mi udowodnić, że jest inaczej, to proszę, pokaż w którym miejscu. Choć w zasadzie, podejrzewam że nie masz żadnych dowodów, tylko piszesz sobie hejty dla hejtowania. Niby z jakiego to serwisu kopiujemy wpisy? ;)

   • Gal Anonim

    Oczywiście, że nie da się tego udowodnić. Na tym polega działanie tego typu portali jak mniemam. każdy zrzyna od każdego wykorzystując cudzą pracę. Mam w polubionych pewien inny portal konwentowy i zauważyłem, że jakoś niedawno (w przeciągu ostatnich dniu) Wasz kalendarz dziwnie zaowocował wieloma nowymi pozycjami, które są kropka w kropkę takie jak na wspomnianym wyżej. Ani jednego więcej ;-). Wszystkie imprezy o tematyce fantastycznej pojawiły się w Waszym kalendarzu. Ciekawy zbieg okoliczności, nie ;-)? Wygodne powiedziałbym. Jeżeli oczywiście z jakiegoś niewyjaśnionego powodu jest to czysty przypadek (w co wątpię bo prawdopodobieństwo przy takiej ilości imprez jest znikome) to przepraszam. Zostawiam to Waszemu sumieniu.

    • Obawiam się, że popadasz w jakieś ostre paranoje. Nie przejmuj się, zajrzyj do nas po weekendzie, pojawią się pozycje, których na serwisie twojego kolegi jeszcze się nie pojawiły. Imprez się trochę nazbierało i dodajemy je powoli i systematycznie. Mam dla ciebie małą podpowiedź, wszystkie informacje są dostępne za darmo w internetach. No ale podsumujmy. 2 stycznia w kalendarzu pojawiły się KoLa 2014, Copernicon (autor wpisu, PIOTR BŁASZKOWSKI, jeden z organizatorów), zjAva 5 i Zimowe Paradoxalia. W dniu dzisiejszym do kalendarza doszły WTF (autor wpisu, PIOTR BŁASZKOWSKI, jeden z organizatorów). Ocenę rzekomego kopiowania pozostawię tobie i twojej wszechwiedzy. Ale wierz mi, mamy lepsze źródła (np. http://www.google.com) i nie potrzebujemy kopiować czyjeś pracy. Wystarczy przyjrzeć się opisom imprez. Ale pewnie wiesz lepiej ;-)

 • Gal Anonim

  PS. BLIŻEJ NIEZIDENTYFIKOWANI GOŚCIE?! Faktycznie. Państwo Cholewa to jakieś wsioki i nikt nie wie kim są ._. Zdejmijcie tego Pana z anteny…

  • Czytasz kolego ze zrozumieniem? ;) Misiek i PWC niejednokrotnie wystąpili na konwencie nie jako goście, tylko jako zwykli prelegenci. Nikt jasno nie określił, kto ma jaki status na tym konwencie. Po to zwykle w informatorze robi się sekcje „goście”, żeby jasno określić, kto jest zaproszonym gościem imprezy, a kto przyjechał tutaj sam, z własnej woli.

   • Gal Anonim

    Dlatego był dział w informatorze zwany „Spotkania autorskie” (nie pamiętam czy dokładnie tak się to nazywało, ale bardzo podobnie) ;-). Przeczytałem relację i wymieniony został tylko jeden autor a reszta została określona jako nieznani autorzy.

    • Obawiam się, że twój argument jest inwalidą. Nie było działu „spotkania autorskie”. Był za to wymieniony przeze mnie blok twórców, w którym znaleźli się m.in. wspomnieni organizatorzy Polconu 2014, nieznana mi blogerka, Darken a teraz patrzę to nawet MaWro z Avangardy. Rozumiem, że oni wszyscy byli gośćmi konwentu? Wątpię. Ale cóż, nie rozumiesz po prostu co napisałem w relacji, nie rozumiesz zarzutu do organizatorów, a wypowiadasz się w wielki oburzeniu nie wiadomo o co. Hassan akurat zrozumiał… :)