Dni Fantastyki

0

Wrocław, 2008

Data rozpoczęcia: 2008-06-27
Data zakończenia: 2008-06-29
Miejscowość: Wrocław
Adres: pl. Świętojański 1

Cena: 20 zł

O imprezie:
Komentarz Redakcji

Kolejna edycja wrocławskich Dni Fantstyki. Impreza głównie literacka, choć obecne na niej są również bitewniaki, fantastyka, gry fabularne i inne atrakcjie. Klimatyczna miejscówka – Zamek, spanie w pobliskiej szkole.

Jakub ‚borg’ Rzepecki

Informacje Ogólne

W 2008 roku zapraszamy do leśnickiego zamku w dniach 27 – 29 czerwca

Tegoroczna edycja przebiegac będzie pod hasełm Fantastyczne Światy.

Wśród atrakcji jakie przygotowujemy znajdzie się m.in.:

Literatura i Fantastyka
Beletrystyka fantastyczna to ciekawa, inteligentna rozrywka. Sympatycy literatury będą mogli poza spotkaniami z autorami, uczestniczyć także w ciekawych wykładach, panelach dyskusyjnych oraz konkursach z atrakcyjnymi nagrodami. Nie zabraknie także spotkań z przedstawicielami fantastycznych wydawnictw oraz serwisów internetowych.

Gry Bitewne

Figurkowe gry bitewne / strategiczne przyciągają od początku trwania Dni Fantastyki tłumy nie tylko graczy ale i widzów. Rozmieszczenie tysięcy figurek na okazałych, specjalnie stworzonych makietach terenu było do tej pory najbardziej widowiskowym elementem DF.
W tym roku, poza turniejami klasy master najpopularniejszych gier przyciągającymi do leśnickiego Zamku czołówkę graczy z Polski, nastawiamy się prezentacje gier figurkowych skierowane do osób, które do tej pory nie zetknęły się bliżej z tą tematyka. Dlatego też ważnym elementem tego bloku programowego będą pokazy bitew i nauki grania.

Gry Fabularne

Tegoroczna edycja to dużo prelekcji, spotkań, wykłady oraz konkursów związane z tematyką gier fabularnych jako takich jak i z konkretnymi grami.
I oczywiście niesamowite, widowiskowe LARPy.

Miłośnikom tej dziedziny fantastycznej rozrywki zapewnimy także wiele klimatycznych miejsc oraz Mistrzów Gry na rozgrywanie „sesji”.

Fantastyczne Światy

.

Nauka i Publicystyka
Naukowcy, pisarze, dziennikarze w interesujących wykładach, w znacznej części wzbogaconych prezentacjami multimedialnymi, przybliżą taką tematykę jak m.in.: tajemnice Kosmosu, historia starożytna, kultura Średniowiecza, socjologia itd.

Dodatkowe atrakcje

spektakl teatralny

koncert muzyczny

Fantastyczny Bar

Na Zamkowym dziedzińcu, w ciekawej aranżacji, przy kuflu piwa, filiżance pysznej kawy czy drobnych przekąskach będzie można toczyć dyskusje i rozmowy zapoczątkowane wcześniej.


Miejsce

Dni Fantastyki odbedą sie w leśnickim Zamku
– pl. Świętojański 1 we Wrocławiu, w którym działa Centrum Kultury „ZAMEK”.


Program

– Literatura
– Gry Bitewne
– Gry Fabularne
– Multimedialny Games Room
– Nauka / Publicystyka
– Star Wars
– Fantastyczne Światy
– Dodatkowe Atrakcje
– Goście

Szczegóły na stronie imprezy!


Organizatorzy

Organizator instytucjonalny:

CENTRUM KULTURY „ZAMEK”
pl. Świętojański 1
Wrocław
tel. 71 349 13 59
mail: imprezy@zamek.wroclaw.pl, konwent@dnifantastyki.pl

koordynacja programowa:
Edyta Muł-Pałka

Litearatura / Nauka / Publicystyka
Edyta Muł-Pałka, Joanna Witek,

Gry Fabularne:
Adam „Wolvie” Wieczorek
Gry Bitewne
Andrzej „Pawkens” Pałka

Multimedialny Games Room:
Adam „Wolvie” Wieczorek

Star Wars:
Wrocławski Klub Gwiezdnych Wojen


Koszty

AKREDYTACJA

Bilety na imprezę dostępne będą wyłącznie na miejscu.

Cena:
bilet na 3 dni – 20 zł.
bilet na 1 dzień / piątek i sobota – 10 zł.
bilet na 1 dzień / niedziela – 5 zł
dzieci do lat 12 wchodzące na imprezę z opiekunem (rodzić, starszy brat, siostra) opłacającym akredytację otrzymują darmową wejściówkę.

W koszt akredytacji wliczone jest wejście na teren Zamku i udział we wszystkich punktach programu, chyba, że przy opisie podano inaczej oraz specjalny folder „Dni Fantastyki”, zawierający m.in. opisy spotkań, sylwetki gości, nagrodzone w konkursie opowiadanie i dużo przydatnych dla uczestnika imprezy informacji.

NOCLEGI

Dla osób spoza Wrocławia przygotowaliśmy tanie noclegi w położonym w sąsiedztwie (100 m) Zamku przedszkolu
Adres: Zespół Żłobkowo – Przedszkolny Nr 3, ul. Wolska 9.
W przedszkolu dostepnych będzie kilka dużych sal noclegowych i prysznic.
Koszt noclegów to 5 zł za dwie doby – nie istnieje możliwość wykupienia noclegu tylko na jedną noc.
Wymagane oczywiście własne karimaty i śpiwory a w przypadku osób niepelnoletnich także zgoda rodziców lub opiekunów.

Wszystkich, którzy chcieliby mieć pewność, że wystarczy dla nich miejsca prosimy o dokonywanie rezerwacji mailowej.

Osobom zainteresowanym noclegami w hotelach lub domach wycieczkowych polecamy:

Dom turystyczny „Trio”
ul. Trzemeska 4, 6, 8 – ok 20 minut tramwajem od Zamku
pokój 1 -os – 55 zł , 2-0s – 60 zł (cena za dwie osoby)
tel./fax. 0 71 355-94-46, tel. 0 71 355-29-31 wew. 405, strona internetowa

Dom turystyczny „Solo”
pokój 2 -os – 52 zł. , 3-os – 72 zł.
ul. Kwiska 1/3 – ok. 10 minut tramwajem od Zamku
tel. 0 71 351-70-11 lub 351-63-07

Rezerwacji należy dokonywać samodzielnie.


Recenzja

W dniach 27-29 czerwca na leśnickim Zamku odbyła się kolejna edycja wrocławskich Dni Fantastyki. Była to piąta, jubileuszowa edycja imprezy. Z tej okazji otwarcie konwentu przebiegło bardziej uroczyście niż zwykle.

Organizatorzy, w kilku słowach podsumowali historię Dni Fantastyki, po czym gości poczęstowano przygotowanym specjalnie na tą okazje „fantastycznym” tortem i lampką szampana.

Podobnież, jak w latach ubiegłych impreza odbywała się w leśnickim Centrum Kultury Zamek położonym w stylowym pałacyku. Co prawda z powodu remontu elewacji goście z zewnątrz oglądać mogli jedynie rusztowania, za to wnętrze zostało przepięknie przyozdobione zgodnie z fantastyczną tematyką imprezy, tworząc tym samym niesamowity wręcz klimat.

Drugim remontem, który również nie przysłużył się imprezie, były prace drogowe, które odcięły Leśnicę od bezpośredniego połączenia tramwajowego z centrum Wrocławia i wydłużyły już i tak dość długi dojazd do prawie godzinnej wycieczki bezpośrednim autobusem.

Na zmęczonych podróżą gości na zamku czekała rozstawiona pod parasolami jadłodajnia serwująca prócz potraw z grilla tanie piwo. Rzecz jasna, miejsce to bardzo przypadło konwentowiczom do gustu. Nadało również całej imprezie bardzo piknikowego charakteru, spotęgowanego doskonałą pogodą.

Przy akredytacji, oprócz identyfikatora, wchodzący otrzymywali informator oraz osobna kartkę z rozkładem programu imprezy. Trzeba przyznać, że skorelowanie opisów punktów z ich odpowiednikami na rozkładzie było utrudnione. W tekście często brakowało informacji, o której dany punkt się odbywa i w jakim miejscu. Informatory nigdy nie były mocną stroną Dni Fantastyki.

Osoby chcące nocować na DF wykupić musiały dodatkową kartę noclegową umożliwiającą rozłożenie się w położonej w pewnej odległości (raczej nie można powiedzieć, że było blisko) od zamku szkole.

Ubiegłoroczny program imprezy nie zachwycał i był jej najsłabszą stroną. W tym roku jednak takiego zarzutu postawić zdecydowanie nie można, a wręcz odwrotnie. Program był naprawdę bogaty i interesujący.

Prócz spotkań z autorami i prelekcji przez nich prowadzonych, które to są znakiem rozpoznawczym Dni Fantastyki, w tym roku po raz pierwszy na DF zagościł obszerny blok RPG. Co prawda w latach ubiegłych było on również w programie, lecz dopiero ta edycja uczyniła z niego naprawdę pełnoprawną część konwentu (dwie sale prelekcyjne, naprawdę ciekawa tematyka, mało dziur). Trzeba nadmienić, że był on przygotowywany przy współpracy z stowarzyszeniem Wielosfer.

Drugą wrocławską grupą, która spisała się, jak zwykle dobrze, był Wrocławski Fanklub Gwiezdnych Wojen wraz z swoim blokiem poświęconym tejże sadze. Na konwencie zjawił się również Legion 501/

W programie DF znalazły się również prelekcje ogólno fantastyczne, larpy, naprawdę duży ConsolRoom i skromny Games Room.

Nie można zapomnieć o bitewniakach, które jak zwykle gościły bardzo obszernie na imprezie zapełniając prawie całe podziemia oraz przyległą do zamku fosę.

Organizacyjne DF wypadły również lepiej niż w latach ubiegłych. Do tej pory obsługą techniczna konwentu zajmowało się właściwie tylko CK Zamek, które z oczywistych powodów, choć prace swoją wykonuje doskonale, nie jest zbyt przydatne, jeśli idzie o pomoc w typowo konwentowych sprawach. W tym roku natomiast pojawił się prócz akredytacji obsadzany przez ekipę z Wielosferu punkt informacyjny, zajmujący się obsługą zapisów na larpy i inne tego typu rzeczy.

Podsumowując – tegoroczne Dni Fantastyki wypadły naprawdę dobrze. Piknikowy klimat udzielał się większości gościom. Interesujący program nie pozwalał się nudzić. Jeśli były jakieś niedociągnięcia, to nie rzucały się one mocno w oczy – dlatego też w tym roku Dni Fantastyki zasługują na porządna 4kę.

Jakub ‚borg’ Rzepecki

Podziel się.