Pyrkon

6

Poznań, 2007

Data rozpoczęcia: 2007-03-23
Data zakończenia: 2007-03-25
Miejscowość: Poznań

Cena: 25 zł

O imprezie:
Komentarz Redakcji

Jeden z najlepszych konwentów w Polsce z prawdopodobnie największym i najlepszym programem. Organizatorzy zapowiadają wiele bloków tematycznych i wielu ciekawych gości i na pewno, jak co roku obietnice te spełnią. Każdy znajdzie tu sporo ciekawych rzeczy. W tym roku prócz sal sypialnych zorganizowanych w salach gimastycznych organizatorzy wyszli na przeciw oczekiwaniom gości i postanowili udostępnić do tego celu także kilka sal lekcyjnych.

Jakub 'borg' Rzepecki

Informacje Ogólne

W dniach 23-25 marca 2007 r. odbędzie się kolejna edycja poznańskiego konwentu Pyrkon.

Jest to duży konwent literacko-rpgowy z ogromnymi tradycjami, cechujący się licznymi gośćmi oraz bogatym i zróżnicowanym tematycznie programem, który wzbudzi zainteresowanie każdego fana fantastyki.

Konwent odbędzie się jak zwykle w Szkole Podstawowej nr 21 na ul.Łozowej 77 w Poznaniu. Akredytacja na cały konwent wynosi jedynie 25 zł. Na terenie konwentu będzie możliwy darmowy nocleg, natomiast co bardziej wymagający będą mogli wynająć pokój w hotelu Cezamet znajdującym się naprzeciwko terenu konwentu.

Program realizowany będzie w blokach tematycznych:
– RPG – rozbudowany blok, na który przewidziane zostały dwie sale prelekcyjne, spora ilość pomieszczeń na liczne LARPy oraz sale do prowadzenia sesji RPG.
– literacko-naukowy – na którym przewidujemy spotkania z autorami i wydawnictwami oraz prelekcje ogólno – fantastyczne w dwóch salach zapełnionych programem po brzegi.
– multimedialny – poświęcony fantastyce w różnych mediach (film, komputery) w tym fanom Star Wars i Star Trek
– komiks oraz manga i anime
– blok konkursowy – z licznymi nagrodami
– blok gier bitewnych – m.in. turnieje Wh40k klasy Master oraz liczne pokazy
oraz wiele dodatkowych atrakcji, m.in. turnieje gier karcianych (MtG, Kult) czy część artystyczna (koncert Jacka Kowalskiego, pokazy walk wikingów i słowian, firedancing).

Swój udział w konwencie potwierdzili następujący pisarze (lista nie jest jeszcze zamknięta):
• Białołęcka Ewa
• Cholewa Piotr W.
• Ćwiek Jakub
• Grzędowicz Jarosław
• Guzek Maciej
• Jabłoński Witold
• Jęczmyk Lech
• Komuda Jacek
• Kossakowska Maja Lidia
• Orbitowski Łukasz
• Parowski Maciej
• Pilipiuk Andrzej
• Protasiuk Michał
• Przybyłek Marcin
• Szyda Wojciech
• Twardoch Szczepan
Wszelkie informacje oraz aktualności można śledzić na oficjalnej stronie konwentu:
www.pyrkon.pl

Zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy i zgłaszania propozycji punktów programu.

Pytania i propozycje można kierować na adres:
2007@pyrkon.pl


Miejsce

Specjalnie dla tych z was, którzy jeszcze nie orientują się w lokalizacji konwentu, został stworzony dział informacyjno-logistyczny. Tu dowiecie się, jak bezproblemowo dostać się na Pyrkon z dowolnego miejsca w Polsce.

Pyrkon odbędzie się tam, gdzie zwykle, czyli w Szkole Podstawowej nr 21 na ul. Łozowej 77.


Program

Dostępna jest już wersja beta programu Pyrkonu. Można ją obejrzeć w pdf-ie pod linkiem: http://www.pyrkon.pl/org/tabelka.pdf


Organizatorzy

Paweł „Paszko” Matuszak – koordynator
Marcin „Bronsiu” Bronhard – dział literacki, goście
Maciej „Biały” Witkowiak – dział literacki, panele, goście
Czarek „LordWinter” Zimoląg – RPG, LARPy
Anna „Viśnia” Wiśniewska – RPG, LARPy
Paweł „Kaiou” Olejniczak – blok komiksowy, manga i anime
Stojgniew „Crow” Szydłowski – manga i anime
Maciej Górczyński – kino niezależne, multimedia
Cyryl Nowaczyk – gżdacze, ochrona
Marcin „Kane” Rejniak – gżdacze, ochrona
Łukasz „Egon” Matysiak – sprzęt
Marcin „Czarodziej” Kaczmarek – marketing, sponsorzy
Piotr Derkacz – informator
Beata „Zvirka” Sobiło – strona www


Koszty

AKREDYTACJA

Całkowity koszt akredytacji, podobnie jak w latach ubiegłych, wynosi jedynie 25 zł., dzięki czemu Pyrkon stanowi jeden z najtańszych konwentów ogólnopolskich, oferując przy tym bogaty i rozbudowany program obejmujący wszelkie aspekty fantastyki, jak literaturę, gry RPG i LARPy czy mangę i anime.

Szczegółowy cennik:
» akredytacja trzydniowa: 25 zł.
» akredytacja jednodniowa – piątek: 10 zł.
» akredytacja jednodniowa – sobota: 15 zł.
» akredytacja jednodniowa – niedziela: 10 zł.

Akredytacje jednodniowe upoważniają do przebywania na terenie konwentu od rana do godz. 24:00 (lub w niedzielę – do zakończenia punktów programu).

Wszystkie opłaty będzie można wnosić na miejscu. Koszt akredytacji nie będzie się zwiększał z upływem czasu, w związku z czym nie przewidujemy możliwości wcześniejszych wpłat. Liczba uczestników nie jest ograniczona, zatem nie ma obawy, że zabraknie dla kogoś miejsca.

Każdy uczestnik konwentu otrzyma identyfikator, który będzie zobowiązany nosić w widocznym miejscu, informator z programem i informacjami organizacyjnymi oraz znaczek. Opłacenie pełnej akredytacji upoważnia również do bezpłatnego noclegu na terenie konwentu, w przewidzianych do tego pomieszczeniach. Dla osób bardziej wymagających istnieje możliwość wynajęcia pokoju w pobliskim hotelu Cezamet. Szczegóły w dziale »Noclegi.

Przewidujemy również szereg zniżek dla osób pomagających przy tworzeniu konwentu:
» jeden punkt programu – zniżka 50%
» dwa i więcej punktów programu – zniżka 100%
» mistrzowie gry, po przeprowadzeniu udokumentowanych sesji – zniżka 20% za sesję, nie więcej niż 40%
(zwrot po konwencie, szczegóły prowadzenia udokumentowanych sesji w regulaminie)
Wszelkie zniżki będą omawiane z osobami zainteresowanymi przy zgłaszaniu ich propozycji. Chętnych do współpracy zapraszamy do działu »Kontakt.

UWAGA!
Ze względów bezpieczeństwa osoby przy akredytacji zostaną poproszone o podanie imienia, nazwiska oraz wylegitymowanie się dokumentem tożsamości. Osoby nie wyrażające zgody na pobranie swoich danych mogą nie zostać wpuszczone na teren konwentu.
Każdy przebywający na terenie konwentu będzie zobowiązany do posiadania przy sobie podpisanego identyfikatora.
Dane osobowe zostaną wykorzystane wyłącznie na potrzeby konwentu.

NOCLEGI

Jak co roku, przygotowaliśmy dla uczestników Pyrkonu 2006 dwie opcje noclegowe:

Dla minimalistów
Noclegi w salach zbiorowych na terenie szkoły. Wskazane jest zabranie ze sobą karimaty i śpiwora, ale jeśli ktoś obywa się bez takich niepotrzebnych luksusów, nie będziemy protestować. Ta opcja ma jednak jedną, niepodważalną zaletę – jest całkowicie darmowa!!

W związku z różnymi oczekiwaniami stawianymi wobec darmowych noclegów, postanowiliśmy rozwiązać ten problem poprzez zlokalizowanie na terenie konwentu dwóch darmowych sal noclegowych. Jedna z nich będzie standardową salą noclegową, gdzie będzie można posiedzieć do pózniejszej godziny czy przygotować sobie posiłek, natomiast druga sala będzie „o zaostrzonym rygorze”, z obowiązkiem zachowania ciszy nocnej.

Dla wymagających
Noclegi w hotelu Cezamet po drugiej stronie ulicy (ul. Łozowa 78), więc spacerowym krokiem dojdziecie stamtąd na teren konwentu w jakieś dwie minuty.
Chętni na tą opcję powinni jak najszybciej zarezerwować sobie nocleg telefonicznie.
Szczegóły i rezerwacje pod nr tel. (0-61) 8321861
oraz na stronie internetowej: www.cezamet.com.pl


Recenzja

Poznański konwent Pyrkon odbywał się w dniach 23-25 marca 2007 roku w budynku Szkoły Podstawowej nr 21 na ul. Łozowej 77. Umiejscowienie imprezy nie zmienia się od wielu lat. Jest to ten sam ogromny dwupiętrowy (miejscami trójpiętrowy) budynek. Sam spacer przez tego kolosa zająć może dobre 5 min.

Wielkość ta jest jednocześnie zaletą i wadą szkoły. Z jednej strony do dyspozycji organizatorów dostępnych jest niezliczona ilość sal, z drugiej samo przemieszczanie się pomiędzy nimi jest troszkę czasochłonne.

W tym roku jednak nie mamy prawa narzekać na te mankamenty, albowiem według danych organizatorów na Pyrkon zjechało ponad 1000 gości! Śmiało można powiedzieć, iż impreza ta jest obecnie największym konwentem fantastycznym w Polsce! Można tu mówić o wielkim sukcesie poznańskiej imprezy. Tylko dzięki ogromowi szkoły nie czuć było, aż takiego tłoku, choć momentami dla chętnych brakowało miejsca na salach prelekcyjnych.

Do dyspozycji uczestników oddano duże sale sypialne umiejscowione w salach gimnastycznych (niestety niemiłosiernie daleko od toalet) oraz kilka sal szkolnych. Z uwagi na dużą liczbę gości nie można powiedzieć, iż panował na nich luz – jest to jednak zrozumiałe. Należy zwrócić uwagę na to, iż organizatorzy w tym roku spełnili wszystkie postulaty konwentowiczów z lat ubiegłych dotyczące noclegów na terenie konwentu (czyli: dostępności także małych sal sypialnych).

Konwentowicze mogli posilać się w szkolnej kafeterii oraz restauracji hotelowej. Niedaleko konwentu znaleźć można także wiele sklepów, w tym również te 24h, a także całkiem przyjemny punkt gastronomiczny serwujący smaczne pieczone kurczaki (ważniejsze punkty oznaczone były na dokładnej mapie w informatorze). Szkoła położona jest dość daleko centrum, jednak z dworca PKP dostać się można do niej bez problemów autobusem. Niedaleko znajdują się również 2 pomniejsze stacje kolejowe, z których na teren imprezy można się dostać po 15 min spacerze.

Sama okolica – dzielnica Dębiec, nie cieszy się dobrą sławą. O ile w latach ubiegłych nie dotarły do mnie żadne takie informacje, to w tym roku poza terenem konwentu doszło do kilku incydentów z przedstawicielami lokalnej młodzieży w tle. Nadal jednak można spokojnie stwierdzić, iż nie jest to miejsce niebezpieczniejsze od każdej innej dzielnicy dowolnego dużego miasta.

Organizacyjnie konwent wypadł dobrze. Akredytacja działała bardzo sprawnie i bardzo szybko. Konwentowicze otrzymywali elegancki informator (z opisami i rozkładem punktów programu, mapką szkoły i okolicy), identyfikator, przypinkę oraz kilka uloteczek. Niedaleko wejścia znajdowały się tablice informacyjne, na których znajdowały się ogłoszenia orgów oraz miejsce na wywieszanie informacji o LARPach i sesjach. W szkole regularnie sprzątana była przez sprzątaczki. Toalety były dosyć czyste, niektórym przeszkadzał fakt niemożliwości zamknięcia się w kabinach i kolejki do nich (spowodowane dużą liczbą konwentowiczów). Nauczeni ubiegłorocznymi problemami związanymi ze zmianą czasu organizatorzy zrobili wszystko, co mogli, by przypomnieć o niej konwentowiczom (ogłoszenia o niej wisiały po prostu wszędzie). Na terenie konwentu działała szatnia, gdzie można było przechować swoje cenne rzeczy.

Jak zwykle na konwencie Pyrkon czekał na konwentowiczów przebogaty program. Organizatorzy zapewnili 15 bloków programowych, w tym aż osiem z nich można zaliczyć do grupy „prelekcyjnej” (sale literackie, rpegowe, multimedialne, komiksowe, konkursowe). Dodatkowo na konwencie znalazło się miejsce dla LARPów, Games Roomów, sali konsolowej (XBOX 360), bitewniaków, sali komputerowej (gdzie non stop bawiono się przy DDRach i Karaoke). Wypadło co prawda kilka punktów – ale wiadomo, że przy tak dużej imprezie i liczbie zaangażowanych twórców programu to nieuniknione. Wszechstronność i bogactwo programu Pyrkonu jest nadal niedoścignionym wzorem dla innych konwentów. Nie można nie znaleźć na nim czegoś dla siebie. Na Pyrkonie znalazło się także wiele sklepów (rpgowych, księgaarnie, bitewnych, komiksowych).

Reasumując – organizatorzy poprawili praktycznie wszystkie techniczne niedociągnięcia z ubiegłych lat i zafundowali po raz kolejny wzorcowy program i atrakcje. Dodatkowo udało im się przekroczyć magiczną liczbę 1000 gości. Nie pozostaje nic innego niż pogratulować im ponownie i wystawić Pyrkonowi zasłużoną 5tke!


IK dziękuje Organizatorom za darmową wejściówkę medialną.

Jakub 'borg' Rzepecki

Podziel się.