Festiwal Nauki – Ścieżki Archeologii

0

Czasem zdarzają się nam takie nietypowo fandomowe „wybryki”, a jednym z nim jest promocja interesującego naszym zdaniem wydarzenia, które odbędzie się już w najbliższy weekend (13 – 16 czerwca) w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. Festiwal Nauki Ścieżki Archeologii poświęcony jest przede wszystkim archeologii jako nauce interdyscyplinarnej –  jednak nie zabraknie tam prelekcji o Indianie Jonesie czy Larze Croft oraz innych nawiązaniach, występujących w literaturze, grach czy komiksach, do tej dziedziny nauki. 

Goście wydarzenia opowiedzą o Słowianach, średniowiecznych walkach i ich przedstawieniach w filmach, czy przesądach ludowych. O swojej pracy i inspiracjach opowiedzą między innymi Witold Jabłoński (cykl Słowo i Miecz, Dary Bogów), Marta Krajewska (cykl Wilcza Dolina) oraz Jacek Łukawski (Kraina Martwej Ziemi). Nieco młodszych uczestników z pewnością zainteresują spotkania z Agnieszką Stelmaszyk (Kroniki Archeo). 

Nie zabraknie też gier planszowych ani komiksów. W pawilonie muzealnym będzie można zobaczyć wystawę o komiksowych wojach, Kajku i Kokoszu

Ucieszą się również wielbiciele tematyki postapokaliptycznej, gdyż o swoich badaniach i ich wynikach opowie dr Grzegorz Kiarszys (Uniwersytet Szczeciński) zajmujący się radzieckimi bazami wojskowymi znajdującymi się na terenie Polski, w których przechowywano broń atomową. Tematyce tej poświęcony jest Projekt Trzecia Zona

Specjaliści z instytutów i katedr archeologii z całego kraju oraz PAN opowiedzą o swoich badaniach, a także o metodologii prowadzonych prac. Uczestnicy będą mieli okazję do obejrzenia komputerowych rekonstrukcji ludzkich twarzy czy konstrukcji architektonicznych. Część naukową dopełnią filmy prezentowane w ramach Biskupińskiego Przeglądu Filmów Archeologicznych oraz wydawnictwa naukowe.

Podziel się.