Focon – lista gości

0

Wczoraj pisaliśmy o objęciu Foconu naszym patronatem medialnym, a także wspominaliśmy o liście gości, która stanie się tematem odrębnego wpisu. Oto ten obiecany post. Niniejszym, mamy przyjemność poinformować, iż swój udział w Fantasy Online Convention potwierdzili: Matt Ruff, Marek Brodzki, Arkady Saulski oraz Tomasz Kamiński. Oczywiście nie jest to pełna lista; najpierw jednak zaprosimy Was do wpisów przybliżających sylwetki wyżej wymienionych gości, a następnie przypomnimy, kogo Organizatorzy już obiecali!

Matt Ruff – autor thrillerów, powieści science-fiction, a przede wszystkim bestsellerowej książki „Kraina Lovecrafta”, na podstawie której HBO nakręciło serial o tym samym tytule. Matt od dziecka wiedział, że zostanie pisarzem i konsekwentnie dążył do obranego celu. Za swoją twórczość otrzymał liczne nagrody, a „Kraina Lovecrafta” została nominowana do World Fantasy Award w kategorii Powieść Roku 2017. Jego najnowsza pozycja, „88 Names” to epopeja o wirtualnym świecie, częściowo cyberthriller, a częściowo… komedia romantyczna. Nie brakuje w niej pop kulturalnych odniesień ani ciętych ripost. 

Marek Brodzki – reżyser, któremu zawdzięczamy film i serial nakręcony na podstawie „Wiedźmina”. Chociaż produkcja wzbudzała skrajnie różne emocje wśród fanów, to jednak zdobyła nagrodę – „Złoty Bilet” za przekroczenie 700 000 widzów w kinach. Od premiery minęło 20 lat (sic!), ale nadal jest o czym dyskutować, a spotkanie z Markiem Brodzkim będzie ku temu świetną okazją.


Arkady Saulski – trochę pisarz, trochę reżyser swoich książek (recenzowanych przecież jako bardzo filmowe), przekonujący dociekliwych, że naprawdę ma na imię tak jak ma, podręcznikowy przypadek domatora walczącego z kapciami opresji. Historia początków jego twórczości jest raczej znana Konwentowiczom, zatem od razu przejdziemy do nowości w biografii, czyli premiery najnowszej powieści, „Czerwony lotos”. Jeśli tytuł kojarzy Wam się z samurajami, to idziecie dobrym tropem, ale o szczegółach najlepiej opowie właśnie Arkady. 

Tomasz Kamiński – zadebiutował w 2018 r., opowiadaniem „Potwór z Bagien”, które ukazało się w Magazynie Biały Kruk, a w zeszłym roku ukazała się jego debiutancka powieść, „Polowanie” (wydawnictwo Initium), stanowiąca zaledwie wprowadzenie do wciągającej historii. Jeśli jeszcze nie mieliście styczności z twórczością Tomasza, to do Foconu zostało całkiem dużo czasu, aby z wymienionymi tekstami się zapoznać i wpaść na wirtualne spotkanie autorskie.

Zgodnie z zapowiedziami, na liście potwierdzonych gości znaleźli się także:

  • Eugeniusz Dębski,
  • Michael Mammay,
  • Regina Kanyu Wang,
  • Robert Brown,
  • Michał Gołkowski,
  • Magdalena Kucenty,
  • Grzegorz Wielgus,
  • Maria Zdybska,
  • Łukasz Rzadkowski.

Całkiem możliwe, że to nie jest jeszcze ostatnie słowo Organizatorów odnośnie gromadki prelegentów. Wyglądajcie kolejnych newsów i do przeczytania!

Podziel się.